Kontaktné špičky: Ako správne vybrať špičku na horák

Obsah článku

Kontaktná špička (niekedy označovaná aj ako kontaktná dýza alebo kontaktný hrot) je spotrebný materiál pri zváraní metódou MIG/MAG a stal sa sériovo vyrábaným výrobkom. Ponuka zváracieho príslušenstva a spotrebných dielov na trhu je primerane rôznorodá.

Úvod

Kontaktná špička predstavuje zásadnú, hoci veľmi malú súčasť, ktorá je nevyhnutná pre proces zvárania metódou MIG/MAG. Táto malá, len niekoľko centimetrov dlhá časť sa nachádza v rôznych typoch zváracích horákov – či už v klasických ručných horákoch alebo v horákoch pre automatizované zváranie, či v robotických zváracích horákoch. Kvalita materiálu, z ktorého je kontaktná špička vyrobená, a precíznosť jej spracovania majú priamy vplyv nielen na kvalitu a efektivitu zváracieho procesu, ale aj na odolnosť a životnosť zváracích zariadení. Preto je dôležité vyberať špičky s ohľadom na ich kvalitu a vlastnosti. Napríklad špičky od firmy SOLUTION sú navrhnuté tak, aby spĺňali všetky kritériá pre konkrétne zváracie procesy, zaisťujúc tým nielen dlhú životnosť, ale aj spoľahlivosť a dostupnosť zváracích strojov.

Delenie kontaktných špičiek

V závislosti od aplikácie zvárania môže cez kontaktnú špičku, ktorá je malým, no kľúčovým komponentom zváracieho horáka, denne prejsť niekoľko kilometrov zváracieho drôtu. To zdôrazňuje význam výberu správneho typu a kvality kontaktnej špičky pre konkrétnu zváraciu úlohu a konkrétny typ horáka. Výrobcovia zváracích horákov vo svojich produktových katalógoch odporúčajú určité typy špičiek, ktoré sú vhodné pre daný horák a zvárací proces. V našom eshope nájdete v špecifikácii produktu všetky informácie o kompatibilných horákoch.

Štandardné kontaktné špičky majú závity s rôznymi veľkosťami, ako sú M6, M8, M10 a väčšie. Medzi ďalšie dôležité aspekty patrí celková geometria špičky, presnosť a vycentrovanosť otvoru pre príslušný priemer zváracieho drôtu, ako aj materiál, z ktorého je špička vyrobená.

Kontaktná špička E-Cu

Kontaktná špička vyrobená z vysoko kvalitnej čistej elektrolytickej medi sa vyznačuje tvrdosťou meranou podľa Vickersovej stupnice, ktorá sa pohybuje v rozmedzí približne 110 až 115 HV. Táto vysoká čistota medi zaručuje vynikajúcu schopnosť prenosu elektrického prúdu a tepla, ako aj výbornú tepelnú vodivosť. Avšak dôležité je poznamenať, že táto kontaktná špička sa začína zmäkčovať už pri teplote okolo 260 °C. To znamená, že je najvhodnejšia pre použitie v zváracích aplikáciách, kde sa využíva nízkoprúdový rozsah.

Kontaktná špička CuCrZr

Legovanie kontaktných špičiek prvkami ako chróm a zirkónium ich robí vhodnými pre aplikácie s vyšším tepelným zaťažením, pretože tieto prvky zvyšujú ich tvrdosť. Hoci elektrická vodivosť špičky CuCrZr je mierne nižšia v porovnaní s kontaktnou špičkou vyrobenou z čistej elektrolytickej medi (E-Cu), tento rozdiel väčšinou nie je podstatný pre väčšinu zváracích procesov. Kontaktná špička CuCrZr má tvrdosť približne 168 HV a je schopná odolávať teplotám až do približne 500 °C. Táto kontaktná špička sa stala štandardnou pre stredné až vysoké prúdové rozsahy vďaka svojej nízkej miere opotrebovania a vysokému výkonu v zaťažených procesoch. Je často používaná v aplikáciách s chladením kvapalinou a pri robotickom zváraní.

Kontaktná špička - HDS (Heavy Duty Silver)

V situáciách, kde kontaktná špička CuCrZr dosiahne svoje limity v zaťažení, môže byť výhodné použitie kontaktné špičky HDS. Tento typ špičky má vnútorné jadro vyrobené z disperzne kalenej medi, čo je medený materiál obohatený o minerálne zložky. Táto unikátna kombinácia robí jadro kontaktnej špičky HDS mimoriadne tvrdým a vysoko odolným voči teplu. Na povrchu je špička potiahnutá striebornou vrstvou, ktorá zabezpečuje vynikajúcu odolnosť proti priľnavosti a rozstreku.

Kontaktná špička HDS je vhodná pre zváracie procesy, ktoré vyžadujú vysokú intenzitu práce a súčasne vysoký príkon energie. Táto špička je obzvlášť obľúbená v aplikáciách s vzduchom chladenými zváracími horákmi, ktoré musia zvládnuť vysoké ampérové zaťaženie. Typickými príkladmi použitia sú:

 • Zváranie s plnenou drôtovou elektródou,
 • Stavba lodí a nádrží,
 • Výroba strojov na zemné práce,
 • Naváranie a oplášťovanie.

Kompatibilita so zváracím drôtom

Existujú špecifické odporúčania týkajúce sa toho, akú kontaktnú špičku použiť s konkrétnym zváracím drôtom. Hoci všetky tri typy kontaktných špičiek (E-Cu, CuCrZr a HDS) sú kompatibilné s rôznymi drôtmi, je dôležité zvážiť materiály a ich vlastnosti pri výbere.

Pri zváraní hliníka je napríklad lepšie použiť kontaktnú špičku E-Cu, pretože hliníkový drôt vedie horšie elektrický prúd než pomedený drôt a E-Cu špička zabezpečuje lepší prenos prúdu. Avšak, keďže hliník sa tepelne viac rozpína, je potrebné zvoliť kontaktnú špičku s mierne väčším vnútorným priemerom otvoru.

 • Zváracie drôty môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako sú:
 • Uhlíková oceľ s medeným povlakom alebo bez povlaku,
 • Nehrdzavejúca oceľ v rôznych zliatinách,
 • Zliatiny hliníka,
 • Zliatiny medi na tvrdé spájkovanie (napríklad CuSi),
 • Špeciálne materiály, ako sú zliatiny niklu a titánu,
 • Trubičkové drôty.

Drôty s drsným povrchom, ako sú drôty s jadrovým tavidlom alebo niektoré drôty bez obsahu medi, sa rýchlo opotrebúvajú alebo sú vysoko abrazívne. Pri ich použití sa odporúča zvoliť kontaktnú špičku z tvrdšieho materiálu, napríklad CuCrZr, pre vyššiu odolnosť voči opotrebeniu a abrazívne vlastnosti týchto drôtov.

Váš technický sprievodca pre opravy, vylepšenia a odborné znalosti. S hlbokým záujmom o technológie a technické riešenia sme tu, aby sme vám priniesli ucelené rady, praktické tipy a odborné články týkajúce sa opravy produktov, technických vylepšení a rôznych technických problémov. Naša vášeň pre inovácie a odborné znalosti nás motivuje pomáhať, riešiť technické výzvy a dosahovať excelentné výsledky.

Zanechať komentár